Seriál ITU MS 2013 štartuje

auckland_05_elitaw_93430. 03. 2013


 

Už budúci týždeň odštartujú tohoročné MS. Piaty rok sú organizované seriálovým spôsobom.
Triatlonový svet čakal 5 mesiacov na ďalší ročník Seriálu ITU MS. Začína tam kde končil minulý ročník - v Aucklande a končí v Londýne na olympijských tratiach. V štvorročnej HISTÓRII sa preteky seriálu konali v 13 krajinách a v 16 mestách. Päť krajín sa môže pýšiť tým, že preteky seriálu nevynechali ani jeden zo štyroch rokov.


(Španielsko, Rakúsko, Nemecko, Austrália a aj Veľká Británia, OH sa oficiálne zarátavali do seriálu). ŠTATISTIKA krajín a miest konaní.

 

Štatistika SLOVENSKA v rámci seriálu. Na pretekoch doteraz štartovali štyria Slováci, ktorým dominuje po každej stránke Richard Varga.

 

Doterajšia ŠTATISTIKA z pohľadu pódiových umiestnení víťazstvá dosiahlo 11 mužov a 11 žien, Alistair Brownlee získal rekordných 13 prvenstiev!  

 

ROK 2013 - ITU seriál MS 2013:
Auckland, Nový Zéland - 6. apríl

Kým rok 2012 vyvrcholil v Aucklande, rok 2013 začína práve na Novom Zélande. Seriálová premiéra sa vydarila (nie počasím) a aj druhé zastavenie v Aucklande garantuje na náročných tratiach, pri vynikajúcej diváckej atmosfére pekné preteky s elektrizujúcou atmosférou. Cyklistická časť je kopcovitá a technicky náročná.
ŠTARTOVÁ LISTINA
 

San Diego, USA  - 19. - 20. apríl

San Diego ako rodisko triatlonu privíta účastníkov Seriálu ITU MS tiež po druhýkrát. V minulom roku dosiahol Jonathan Brownlee v San Diegu svoje prvé víťazstvo. Trate ostávajú oproti vlaňajšku nezmenené so štartom v Mission Bay.


Jokohama, Japonsko 11. - 12. máj

Jokohama sa v seriáli predstaví po štvrtýkrát. Ako jediné miesto sa po ročnej prestávke (2010) vrátilo do kalendára ale návrat bol poznačneý živelnou pohromou, preto v roku 2011 sa preteky presunuli z jarného na jesenný termín a rátali sa do roku 2012.  Preteky sa konajú na absolútnej rovine, aj keď cyklistika je technicky veľmi náročná. Japonské prístavné mesto je medzi pretekármi veľmi obľúbené, Richard Varga však so štartom predbežne neráta.

 

Madrid, Španielsko 1. - 2 . jún

Madrid je jedným z piatich miest, ktoré nechýbali v seriáli ani raz a je charakterisický horúcou a kopcovitou traťou v malebnom parku Casa de Campo.
Madrid je charakteristický aj tým, že na rovnakých tratiach, na akých súťaží elita, súťažia aj vekové kategórie. Štatistika víťazov je jednoduchá. V Madride zvíťazil 4x Brownlee! Kým prvé tri roky patrili Alistairovi, vlani zvíťazil jeho brat Jonathan!

 

Kitzbühel, Rakúsko 6. júl

Kitzbühel mení radikálne charakter pretekov. Olympijské objemy sa krátia na šprint objemy a menia sa aj trate. Vďaka tomu sa Kitzbühel stáva pravdepodobne najťažším triatlonom na svete. Cyklistika s prevýšením 867 metrov a beh 136 metrov!!!

 

Hamburg, Nemecko 21. - 22. júl

Hamburg je označovaný ako najväčší triatlon na svete. V Hamburgu štartuje vo všetkých kategóriách 10000 triatlonistov. Plavecká časť končí vari 100 m od radnice a depo je priamo na Radničnom námestí! Aj Hamburg mení trate, z krátkych objemov sa prechádza na šprint objemy a preteky sú zároveň oficiálnymi MS v šprint triatlone. Druhý deň sa v Hamburgu budú konať MS v mix štafetovom triatlone. 
Hamburský triatlon organizuje firma Upsolut sports Ag. (od roku 2007 patri k francúzskej Lagadère Sports Group) patrí k inciátorom seriálových MS.

 

Štokholm, Švédsko 24. - 25. august

700 ročný Štokholm bude hostiť preteky seriálu druhýkrát. Vlani zastúpil švajčiarske Lausanne a preteky zaznamenali veľký úspech. Preteky boli zároveň MS v šprint triatlone a Richard Varga práve tu zaznamenal najväčší úspech v rámci reriálu – po prvýkrát sa prepracoval do najlepšej desiatky! Na rozdiel od vlaňajška, v Štokholme sa pôjde na klasických krátkych tratiach.

 

Londýn, Veľká Británia 11. - 15. september

Repete olympijského triatlonu zažije Londýn ako Veľké fináme seriálu ITU MS. Plávť sa bude v jazere Serpentine v Hyde Parku, trate budú úplne totožné s olympijským triatlonom. Na olympiáde stupne víťazov obsadili tri najväčšie postavy ostatného olympijského cyklu – medzi bratov Brownleeovcov sa dostal iba Goméz.

Kým vlani na Novom Zélande bola zaznamenaná rekordná účasť finálových pretekov – 3000 štartujúcich, v Londýne organizátori očakávajú neuveriteľných 5 až 8000 štartujúcich!!!


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur