História MS - 25 rokov

logoitu_80_www19. 10. 2013Medzinárodná triatlonová únia bola založená v roku 1989 (Avignon). Z toho vyplýva, že londýnske MS boli jubilejnými 25-tymi MS. Štvťstoročnicu založenia ITU a vyhlasovania MS si ITU okázalejšie nepripomenula (na rozdiel od ETU), no 25 rokov existencie ITU a vyhlasovania MS priam vyzýva na štatistický prehľad doterajších MS.

 

25 rokov ITU MS v číslach a faktoch.

 

 

 

Prvé MS sa uskutočnili v roku 1989 vo francúzskom Avignone, dvadsiatepiate sa uskutočnili opäť v Európe - v Londýne.  Európa však tento rok vyrovnala počet uskutočnených MS na americkom kontinente. Na oboch kontinentoch sa šampionáty uskutočnili osemkrát. Najbližšie dva šampionáty sa uskutočnia práve na americkom kontinetne (Edmonton, Chicago). Na africkom kontinente sa zatiaľ MS neuskutočnili ani raz!

KONTINENTY 

 

Dvadsaťpať šampionátov sa uskutočnilo v 13 krajinách. Najčastejšie sa uskutočnili v Austrálii a Kanade (4x). Budúci rok sa v Kanade uskutočnia MS už po piatykrát.

KRAJINY 

 

História ITU MS pozná 22 miest, v ktorých sa MS organizovali. Iba v troch mestách sa MS organizovali dvakrát – mexický Cancún (1995 a 2002), austrálsky Perth (1997 a 2000) a švajčiarske Lausanne (1998 a 2006). K týmto trom mestám sa budúci rok pripojí kanadský Edmonton (2001).
MESTÁ  

 

Dvadsiatym piatym majstrom sveta sa stal Španiel Javier Gómez. Bol to jeho tretí titul a v historickej tabuľke získaných medailí sa posunul na 2. miesto! Získal celkom 7 medailí (3-3-1), presne toľko ako najúspešnejší muž histórie Brit Simon Lessing (4-2-1). Na treťom mieste historickej tabuľky je Austrálčan Peter Robertson s piatimi medailami (3-2-0). Dvadsaťpäť titulov si rozdelilo 14 pretekárov ziba zo siedmych krajín! Všetkých 75 medailí získalo 39 pretekárov z dvanástich krajín.

Medaily MUŽI 

 

Najúspešnejšou krajinou v zisku medailí je Veľká Británia. V doterajšej histórii získala sedemnásť medailí (10-5-2). Austrália získala dokonca ešte o dve medaily viac, ale len šesť zlatých (6-5-8). Na treťom mieste je tohto roku mimoriadne úspešné Španielsko. To doteraz získalo jedenásť medailí (4-5-2). Dvadsať päť titulov až 16 získali europske krajiny. Päť titulov získali krajiny Oceánie, iba dva tituly získali krajiny Ameriky a jeden titul získala Ázia (v niektorých športoch Kazachstan je  paradoxne zaradený do Európy). Iba 12 krajín získalo niektorú z medailí, pritom Európy získala 41 medailí!!!

Medaily muži KRAJINY 

 

V Londýne medzi ženami získala titul Britka Non Stanford. Je to jej prvý titul, pre Veľkú Britániu štvrtý. Najúspešnejšou pretekárkou histórii je s deviatimi získanými medailami Austrálčanka Michellie Jones (3-2-4). Druhou najúspešnejšou je tiež Austrálčanka Emma Snowsill (3-1-0) a treťou samozrejme ich krajanka Emma Carney (2-1-1).

Medaily ŽENY 

 

Suverénne najúspešnejšou krajinou je Austrália, ktorá získala 28 (!!!) medailí, z toho viac ako polovicu zlatých (13-9-6). Druhou najúspešnejšou krajinou je USA (4-5-9) a trťou je Veľká Británia (4-1-1). Európa (6-6-15) medzi ženami ťahá oproti Oceánii za kratší koniec. Tá ženami dominuje, keď získala prakticky polovicu všetkých medailí: 14-10-11. Zaujímavosťou však je, že z ostatných troch šampionátov si nielenže nepriniesli žiadny titul, ale dokonca žiadnu medailu! V najbližších rokoch si vďaka veku dvoch tohoročných medialistiek - Stanford, Stimpson - môže výraznejšie v tejto tabuľke výrazne polepšiť Veľká Británia.

Medaily ženy KRAJINY 

 

Pri súčte všetkých získaných mužských a ženských medailí, vďaka suverenite medzi ženami, je na čele rebríčka Austrália (19-14-14). Veľká Británia je druhá (14-6-3) a USA je tretie (5-5-10). Zlaté medaily získalo 11 krajín a všetkých 150 medailí si rozdelilo 16 krajín. Africký koninent nefiguruje ani v tejto tabuľke, aj keď vynikajúci bežec Richard Murray (RSA) už dva roky atakuje pódiové umiestnenie.

MEDAILY 


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur