Seriál ITU MS – štatistka

titul130_itums21. 10. 2013Z uplynulých 25 rokov vyhlasovania ITU MS sa ostatných 5 rokov vyhlasovali MS seriálovým spôsobom
Iniciátotom bola nemecká firma Upsolut, organizujúca jeden z najväčších a najsledovanejších triatlonov na svete – triatlon v Hamburgu. Podarilo sa jej získať generálneho sponzora, názov ktorého bol oficiálnou súčasťou prvých troch rokov (Dextro Energy).

Táto firma však vďaka kríze odstúpila z postu titulového sponzora ešte v roku 2011. 

 

 

Seriálové MS samozrejme vyvrcholia celkovým poradím. Nie nezaujímavým sú však aj jednotlivé prvenstvá a štatistika z týchto jednotlivých pretekov. Za päť rokov sa uskutočnilo 39 seriálových pretekov MS a olympiáda v Londýne bola automaticky riadnym kolom Seriálu ITU MS. Teda 40 pretekov, 40 prvenstiev, 120 pódiových umiestnení, samozrejme v oboch kategóriách - aj v mužoch, aj v ženách.


Rok 2013

Seriál ITU SP pozostával z 8 kôl.

Medzi mužmi kraľovala britská bratská dvojica „BB“ (Brownlee brothers). Obaja vyhrali po 3 kolá, napriek tomu, že neštartovali na všetkých pretekoch. V prvom kole pri neúčasti „BB“ zvíťazil Gómez a ostatné - finálové, to najdôležitejšie ukoristil opäť Španiel. V priamom súboji porazil mladšieho Jonathana, starší Alistair už na štart nastupoval s veľkými problémami – nedoliečenou achilovkou. Na cyklistike sa pokúsil niekoľkokrát o únik, ne nešlo to, na behu už vôbec nie! Ešte sa nestalo, aby najpomalší beh mal Alistair Brownlee. Pokiaľ by preteky boli niekde inde, na štart by sa s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nepostavil.

 

Prvenstvá si rozdelili iba traja pretekári, čo je najmenej v päťročnej histórii – Alistair Brownlee, Jonathan Brownlee po 3 a Javier Gómez 2. Na stupne najlepších sa postavilo tiež rekordných iba 8 pretekárov (vyrovnaný minimálny počet z roku 2011).
Zaujímavosťou tohto ročníka sú aj výsledky z Londýna. Po prvýkrát sa stalo, že výsledky finálových pretekov sú úplne totožných s konečnými výsledkami MS daného roka. 

Medzi krajinami suverénne dominuje Veľká Británia pred Španielskom a tretia je Južná Afrika vďaka jedinej striebornej medaily.

MUŽI 2013: JEDNOTLIVCI; KRAJINY
 

Medzi ženami sme zaznamenali nástup mladej vlny z Veľkej Británie. V Londýne prekvapila Non Stanford a Jodie Stimpson. Tejto domácej dvojici sa v Londýne podaril ideálny výsledok a postavili sa na prvé dve priečky konečného poradia MS 2013.

Najúspešnejšou pretekárkou tohto roku bola Američanka Gwen Jorgensen, ktorá ako vedúca pretekárka priebežného poradia pred finálovými pretekmi, vďaka pádu, klesla až na 4. miesto (rovnako ako Alistair B.). Získala 3 prvenstvá, po dve prvenstvá získali Non StanfordAnne Haug. Jedno prvenstvo získala Jodie Stimpon. Štyri víťazky je najnižší počet víťaziek jednotlivých kôol v rámci jedného roka.

V krajinách tohto roku bola najúspešnejšia tiež Veľká Británia, druhou krajinou je USA a tretie je Nemecko.

ŽENY 2013: JEDNOTLIVKYNE; KRAJINY 
SERIÁL MS 2009-2013

Medzi mužmi jasne dominuje trojica pretekárov: Alistair a Jonathan Brownlee a Javier Gómez. Absolútnym suverénom je ale Alistair Brownlee! So 16 prvenstvami, jedným druhým a jedným tretím miestom je absolútnym rekordérom, pričom štartoval iba 22 krát. Jeho percentuálne vyjadrenie úspešnosti je neuveriteľné – 72,3% istota na víťazstvo a až 81,8% na umiestnenie v najlepšej trojke. Jeho úspešnosť mohla byť ešte o niečo lepšia, nebyť finálových pretekov v Londýne 2013, na ktorých musel štartovať, aj so zranením.

So siedmymi prvenstvami sa na druhé miesto historických tabuliek prepracoval jeho mladší brat – Jonathan Brownlee. Keď sa na štart pretekov najvyššieho rangu postaví mladší z bratov „B“, je 29,2% pravdepodobnosť jeho víťazstva. Že sa postaví na pódium medzi troch najlepších je vo výške 70,8%! Štartoval na 24 pretekoch zaradených do Seriálu ITU MS.

 

Tretím najúspešnejším v jednotlivých kolách ITU SP je Španiel Javier Gómez. Ten z doterajších 40-tich pretekov štartoval až na 33-och!!! Tento rok dokonca na všetkých. Napriek zisku majstra sveta v rebríčku úspešnosti na jednotlivých kolách klesol z 2. na 3. miesto.
  

Medzi krajinami suverénne dominuje vďaka „BB“ Veľká Británia. Zo 40 pretekov zvíťazili až 24krát, celkom dosiahli – 24 prvenstiev, 8 druhých a 6 tretích miest! Druhou krajinou je Španielsko (6-15-6) a tretie je Nemecko (3-2-6).

MUŽI 2009-2013: JEDNOTLIVCI; KRAJINY


Medzi ženami
nenájdeme takého suveréna ako medzi mužmi. Na čele je trojica pretekárok s piatimi prvenstvami. Najvyššie je Austrálčanka Emma Moffatt, ktorá k piatim prvenstvám pridala ešte 6 druhých a 4 tretie miesta. Jej percentuálna úspešnosť je: 16,1% na víťzstvo a 48,4% na umiestnenie na pódiu.

Švajčiarka Nicole Spirig, olympijská víťazka z Londýna, je na druhom mieste – 5-2-1. Jej percenuálna úspešnosť je 27,8% na prvenstvo a 44,4% na top tri. Tretia je Kanaďanka Paula Findlay, ktorá má vo svojej zbierke iba päť prvenstiev z roku z rokov 2010 a 2011. Má najnižší počet štartov, preto má aj najvyššiu percentuálnu úspešnosť – na prvenstvo ale aj na pódium má 38,5%.

V poradí krajín dominuje Austrália, ale nie tak suverénne ako medzi mužmi Veľká Británia. Získali doteraz 27 medailí, z toho: 9-11-7, ale po prvýkrát tento rok nezískali žiadne prvenstvo! Švajčiarsko na druhom mieste získalo 6-2-4 a tretia Veľká Británia 5-7-7.

ŽENY 2009-2013: JEDNOTLIVKYNE; KRAJINY 

Uverejňujeme ešte aj tabuľku, ktorá zohľadňuje výsledky na pódiu mužov a žien spolu. Najúspešnejšou krajinou je Veľká Británia, druhou je Austrália a treťou krajinou je Španielsko.

2009-2013: KRAJINY
 

Veľmi zaujímavá je štatistika úspešnosti jednotlivých kontinentov. V tomto rebríčku absolútne dominuje Európa.

2009-2013: KONTINENTY


 


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur