M-SR šprint triatlon - história

titul130_orlicky06. 01. 2014

A. Orlický - najúspešnejší muž histórie šprint triatlonu

Ďalším článkom načrieme do histórie slovenského triatlonu. Tentokrát to bude štatistika majstrovstiev Slovenska v šprint triatlone za uplynulých 26 sezón.

Prvé M-SR v šprint triatlone boli vyhlásené v roku 1994. Uskutočnili sa v Prievidzi 25. júna 1994 

(organizátorom bol v tom čase mimoriadne aktívny a úspešný klub – 3KLUB Prievidza). Prvými majstrami Slovenska v triatlone na šprint objemoch boli Milan Celerin a Katarína Barinková.

 

 

Štatistický prehľad šprint triatlonu zahŕňa všetkých 26 sezón (teda vrátane sezóny 2013) organizovaného triatlonu z pohľadu mužov a žien (bez juniorských, dorasteneckých a veteránskych kategórií). Od roku 1994 až do roku 2013 bolo vyhlásených dvadsať šampionátov. V rokoch 1995 až do roku 2000 boli samozrejmou súčasťou aj súťaže družstiev. Súťaž mužských družstiev bola vyhlásená každý rok, súťaž žien iba dvakrát, pričom kompletne iba v roku 1998.

 

M-SR v šprint triatlone 1994-2013 

 

Najúspešnejším jednotlivcom je Andrej Orlický. Andrej získal 7 zlatých, 6 strieborných a 2 bronzové. V súťaži jednotlivcov má bilanciu 6-4-2. Z toho vyplýva, že z dvadsiatich šampionátov až v 12-tich stál na stupňoch víťazov! Druhým v poradí úspešnosti zisku medailí je Pavel Šimko s bilanciou 6-2-0, tretím je Michal Kunic so ziskom 6-1-0. Títo traja pretekári získali z dvadsiatich individuálnych titulov 16!!!

Zlatú medailu z M-SR v šprint triatlone v mužskej kategórii získalo 12 pretekárov a niektorú z medailí až 52 pretekárov:

ŠTATISTIKA všetkých medailistov

 

Pokiaľ by sme brali do úvahy iba individuálne medaily, tak zlatú bralo iba 7 pretekárov a niektorú z medailí 24 pretekárov:

ŠTATISTIKA individuálnych medailistov

 

V súťaži žien v roku 2004 z dôvodu nízkej účasti medaily neboli udelené vôbec a v roku 1998 bola vyhlásená iba víťazka. Najúspešnejšou pretekárkou histórie šprint triatlonu je Mária Kuriačková. Získala 11 zlatých a 1 striebornú. Na druhom mieste je Zuzana Vojteková so ziskom 4-3-0 a na treťom Ivana Kuriačková s bilanciou 2-0-2.

 

Zlatú medailu z M-SR v šprint triatlone medzi ženami získalo 10 pretekárok a niektorú z medailí 35 pretekárok:

ŠTATISTIKA všetkých medailistiek

 

Poradie bez zarátania súťaží družstievb by sa na pódiových priečkach nemenilo, od štvrtého miesta však výraznejšie. Zlatú medailu získalo iba 5 pretekárokcelkove si medailu z M-SR odnieslo 27 pretekárok.

ŠTATISTIKA individuálnych medailistiek

 

V klubovej súťaži medzi mužmi dominuje trenčianska AŠK DUKLA s bilanciou 10-6-0. Na druhom mieste je TRIKLUB FTVŠ Bratislava: 5-7-2 a na treťom ďalší bratislavský klub – REALIZ sport team: 5-0-1. Najúspešnejšieho jednotlivca si v súčasnosti mnohí spájajú s klubom TRIATLON team Trnava. Tento klub však nefiguruje v popredí klubovej súťaže a to z toho dôvodu, že väčšinu medailí získal Orlický ešte ako člen trenčianskych klubov - Slávie ŠG a AŠK DUKLA. 

V súťaži žien samozrejme dominuje levický ŠK ATÓM, ktorý predovšetkým vďaka M. Kuriačkovej získal: 13-1-3. Na druhom mieste je triklub ORAVA (v minulosti TRIKLUB Orava, TRIKLUB Nižná-Tvrdošín) so ziskom 4-2-0 a na treťom mieste je ŠKP Porad – 2-2-1.

Štatistika medailí získaných v klubovej súťaži: MUŽI; ŽENY 

 

V celkovom súčte získaných medailí (M+Ž) je poradie: ŠK ATÓM Levice (13-1-3), AŠK DUKLA Trenčín (10-6-0) a REALIZ sport team Bratislava (6-3-2): TABUĽKA 

 

Štatistika miesta konania M-SR. Najčastejšie sa M-SR konali vo Dvoroch nad Žitavou – až 11x! Dvakrát sa konali M-SR v Bratislave.

CHRONOLOGICKÝ PREHĽAD M-SR
ŠTATISTIKA z pohľadu miest konania

Z toho logicky vyplýva, že najčastejším organizátorom TK triatlon Dvory nad Žitavou (předtím TO TJ Družstevník Dvory nad Žitavou). Druhým klubom, ktorý zorganizoval viac ako raz M-SR je TRIKLUB FTVŠ BA (predtým TRIKLUB BA-Rača), ktorý zorganizoval šampionát raz v Bratislave a raz v Senci.

ŠTATISTIKA organizátorov


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur