Zmiešaná štafeta Nového Zélandu zvíťazila a tentokrát získala titul majstrov sveta

logo lausanne2019 6kopia

31. triatlonové majstrovstvá sveta vyvrcholili pretekmi zmiešaných štafiet. Preteky boli ako vždy veľmi dramatické a divácky veľmi pútavé. 

 

Štafeta Nového Zélandu sa rehabilitovala za minuloročné preteky. Vlani dobehol Francúz Bergeré s Novozélanďanom Wildom vo fotofiniši, ktorý ale bol nakoniec nepodstatný, keďže štafeta Nového Zélandu bola diskvalifikovaná z dôvodu "opustenia trate" práve finišujúcim Wildom. 

Aj tento rok mohli bojovať o zlato rovnaké dve štafety ako vlani. Po cyklistickej časti však francúzsky pretekár kvôli zraneniu dojazdil do depa, ale na beh už nevybehol. Keďže Novozélanďan Wilde vedel, že v behu nemá na britského bývalého atléta Yeeho (Britská atletika sa ho stále neúspešne snaží získať späť), tak sa v závere cyklistiky na mokrej trati odpútal z vedúcej skupinky a svoj náskok si udržal až do cieľa. Rehabilitoval sa teda za minuloročnú diskvalifikáciu. 

Na MS mix štafiet sme mali zastúpenie po prvýkrát. Štafetu rozbiehala Zuzana Michaličková. Tá dosiahla z celej našej štafety najkvalitnejší výsledok. Na cyklistiku vybiehala na 7. mieste (celkove 23 štartujúcich). Na náročnej cyklistickej trati táto naša dorastenka nestačila na aj o 6 rokov staršie súperky, napriek tomu debehla na 17. mieste v druhej skupine. Na druhom úseku nastúpil Marek Smetana, ktorý vo vode udržal pozíciu, ale po zazmetkovaní v depe, podpriemerne odjazdil cyklistiku a aj odbehol záverečný beh. Našu štafetu dobehla aj suverénne posledná čínska štafeta. Mladučká Nora Jenčušovú na Číňanku stratila kontakt vo vode a na cyklistike ani behu ju nevedela dostihnúť. Do záverečného úseku vybiehal s niekoľko sekundovoun stratou Tomáš Tolkunov, ale pribrzdila ho ešte penalizácia za hodenie materiálu do vedľajšej bedničky M. Smetanu na 2. úseku. V konečnom hodnotení konštatujeme úspešne zvládnutú základnú úlohu - nebyť dostihnutí o kolo. To naša štafeta zvládla, časový limit pre zisk bodov však bol prekročený a nezískali sme žiadne body do rebríčkov.  

Lausanne, 1. september
MIX ŠTAFETY U23/J
1. Nový Zéland - Hannah Knighton (juniorka), Tyler Reid, Ansley Thorpe, Hayden Wilde (v pretekoch jednotlivcov štartoval v elite)
2. Veľká Británia - Olivia Mathias, Ben Dijsktra, Kate Waugh, Alex Yee (v pretekoch jednotlivcov štartoval v elite)
3. USA - Tamara Gorman, Darr Smith, Joanne Miller, Seth Rider
21. Slovensko - Zuzana Michaličková, Marek Smetana, Nora Jenčušová, Tomáš Tolkunov

Na stupni víťazov bola jediná juniorka, všetci ostatní pretekári boli z kategórie U23, pričom dvaja v Lausanne uprednostnili štart v elite na úkor pravdepodobného výrazného úspechu v kategórii U23.

.jj

 

 


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur