Slovenská paratriatlonistka na stupňoch víťazov Para ME

kumova6 2609 kopiaPočas uplynulého víkendu sa v španielskom Banyoles popri ME U23 uskutočnili aj ME v paratriatlone. Súťaže určené pre telesne postihnutých športovcov boli doteraz úplne mimo nášho záujmu. Toto sa môže zmeniť.

V STÚ sa zaregistrovala športovkyňa so zdravotným handicapom a aj s ambíciou niečo dosiahnuť. 

Levičanka Eva Kumová cestovala do Banyoles na Para ME s ambíciou štartovať na ME, ale jej štart nebol istý. Situácia v prostredí zdravotne postihnutých športovcov sa výrazne sprofesionalizovala, s čím súvisí aj výrazné sprísnenie posudzovania zdravotného handicapu. Stalo sa to po tom, ako bol triatlon po prvýkrát zaradený do programu Paralympiády (Rio 2016). Eva Kumová síce mala všetky potrebné zdravodné potvrdenia, posudky, záznamy aj videá, či však prejde cez ITU klasifikáciu, resp. ak prejde do akej kategórie bude zaradená sa nevedelo. V piatok zasadala priamo v Banyoles ITU komisia, ktorá potvrdila zdravotný handicap a zaradila našu športovkyňu do kategórie  PTS4 (tréner Bezdíček sa obával, že to bude iba PTS5). 

Eva Kumová teda mohla štartovať. Preteky dokončila a získala hneď pri svojom európskom debute medailu - bronzovú! Eva Kumová je druhým športovcom zo Slovenska, ktorý štartoval na Para medzinárodných pretekoch. Prvým bol v Jaroslav Švestka, ktorý v roku 2014 štartoval na SP v talianskom Iseo-Franciocorta. Vo svojej kategórii obsadil 7. miesto.

GRATULUJEME!!! 

VÝSLEDKY ME PTS W4
1. Elke Van Engelen GER
2. Evgenija Koroleva RUS
3. Eva Kumová 

Titulná fotografia: Eva Kumová - pri svojom triatlonovom debude vo Dvoroch nad Žitavou v roku 2019

kumova22 2609 kopia 

.jj


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur